تصویب کلیات طرح صیانت و اعتراض تعدادی از نمایندگان

0
76
کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی کلیات طرح صیانت را به تصویب رساندند.
به گزارش شلتوک به نقل از همشهری آنلاین، اعضای کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه امروز کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند.
جلال رشیدی کوچی در این جلسه گفت: من نه مخالف نظام هستم و نه مخالف انقلاب از خانواده‌ای آمده‌ام که پنج شهید تقدیم کرده است. عده‌ای برای موافقت با این طرح با من تماس می‌گیرند و من را تهدید می‌کنند. این در حالی است که بعد از گذشت مدتی به آغاز به کار کمیسیون مشترک مردم هنوز نگران تصویب این طرح هستند.
وی ادامه داد: این موضوع هم دلیل دارد برای مثال به یکباره اعلام می‌شود که در خلال بررسی بودجه جلسه‌ای برای بررسی این طرح برگزار شود. کسی مخالف ساماندهی فضای مجازی نیست اما آیا این طرح در راستای ساماندهی فضای مجازی است؟ از نظر مردم اینگونه نیست من در کنار مردم هستم.
در ادامه رضا تقی پور انوری رییس کمیسیون مشترک در پاسخ به اظهارات جلال رشیدی کوچی گفت: برگزاری جلسه امروز به یکباره نبوده است و از دو روز قبل در این خصوص نظرخواهی شد. ۱۴ نفر از اعضای کمیسیون با برگزاری این جلسه موافق بودند.
وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز تخریب‌ها و تهدیدها در خصوص این طرح ادامه دارد. متاسفانه یکی از دوستان امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی هم مطالبی مطرح کرده است و در رسانه‌ها گفته شد که قرار است جلسه ۴۵ دقیقه‌ای تصمیم گیری شود. این در حالی است که قرار بود جلسه ۱۲:۴۵ برگزار شود نه یک جلسه ۴۵ دقیقه‌ای. باید توضیح داده شود این ۴۵ دقیقه از کجا آمده است.
رییس کمیسیون مشترک در پایان عنوان کرد: جرئیات طرح نیز در جلسات بعدی کمیسیون بررسی خواهد شد، برگزاری این جلسات اطلاع رسانی می شود.
در پایان نیز کلیات طرح حمایت از حقوق کاربران به رای گذاشته شد و با رای مثبت ۱۸ نفر از اعضای کمیسیون همراه شد.
از همان ابتدای مطرح شدن این طرح انتقادات زیادی به آن وارد شد از جمله این که این طرح باعث محدودیت در کسب و کار در فضای مجازی و نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی می شود اما هر بار مدافعان آن اعلام می کردند که طرح تغییر کرده است. پس از مدتی نیز مرکز پژوهش‌های مجلس انتقادات اساسی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی وارد کرد. در پی افزایش انتقادها از مشخص نبودن طرح و شفاف نبودن روند بررسی آن رییس مجلس تاکید کرد که جلسات کمیسیون مشترک باید علنی برگزار شود.
با رسیدن فصل بودجه پیش بینی این بود که رسیدگی به این طرح به بعد از مشخص شدن تکلیف بودجه موکول شود.
غلامرضا نوری قزلجه در جلسه علنی عصر امروز سه شنبه مجلس در تذکر شفاهی خطاب به رضا تقی پور انوری رییس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی گفت: در جلسه صبح آقای تقی پور مطالبی را نسبت به بنده مطرح کردند، وی بنده را به عدم آشنایی با حد و حدود متهم کردند، من حدود خود را از رأی و اراده ملت شریف و از اصول مترقی ۸۴ و۸۶ قانون اساسی داشته و در اعمال آن ذره ای کوتاه نمی آیم.
این عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت با بیان اینکه من را به عدم حضور در جلسات کمیسیون و مانع شدن تشکیل جلسات کمیسیون متهم کردند، تصریح کرد: در هیچ یک از جلسات کمیسیون مشترک صیانت غیبت نداشته ام، به جز دو جلسه اخیر غیر رسمی که یکی در زمان تعطیلی جلسات کمیسیون به دلیل شرایط کرونایی تشکیل شد و دیگری جلسه امروز که در میان بررسی بودجه تشکیل شد.
نوری قزلجه همچنین گفت: من را به دیکتاتوری مدرن متهم کردید، شما روش دیکتاتوری را دنبال می کنید که برای طرح به این مهمی موسوم به صیانت در یک جلسه ۱۰ دقیقه ای تصمیم می گیرید و آن به تصویب رساندید یا من که می گویم در چارچوب قانون و آیین نامه پیش برویم؟ تاخیر چند ماهه جلسه کمیسیون هم ناشی از مدیریت کمیسیون است.
این عضو کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران ادامه داد: اشاره کردند جلوی این گونه سخنان را بگیرید، همکار عزیز نه شما و نه هیچ تفکر حکومتی ضد جمهوریتی نمی تواند جلوی سخنان هیچ نماینده ملت و منِ خاک پای ملت را بگیرد، اشاره کردید من مجلس را به توپ بسته ام، من؟ یا شما که با تصویب ۱۰ دقیقه ای طرح صیانت که امانت صحن است، مجلس را به توپ می بندید و بر روی اعصاب و روان جامعه راه می روید و مجلس را در جامعه از محبوبیت می اندازید؟
نماینده مردم بستان آباد همچنین تاکید کرد: من را به عدم رعایت آیین نامه متهم کردید، سه ماه است مرکز پژوهش های مجلس و برخی ذی نفعان رروی این طرح کار کرده و گزارش ارائه داده اند، حتی یک جلسه یک ساعته برای استماع آن ها برگزار نکردید، شما ماده ۱۴۲ و ماده ۱۸۳ آیین نامه را رعایت نکردید.
علی نیکزاد نایب رییس مجلس که اداره این بخش از جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت، در پاسخ به اظهارات نوری قزلجه گفت: درخصوص اینکه اشاره کردید طرح در ۱۰ دقیقه تصویب شده است و مجلس زمان اختصاص نداده است باید بگویم خود من شاهد بوده ام خود رییس مجلس فقط ۱۰ جلسه برای این موضوع برگزار کرده است./شلتوک

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید