ماجرای کشتار فیل ماهی ۳۰۰ کیلویی خزری

0
291

یک فیل ماهی ۳۰۰ کیلویی در بندرکیاشهرصید شد اما به مرکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری نرسید
به گزارش پایگاه خبری شلتوک: چندروز پیش اعضای پره صیادی سپیدرود کیاشهر در حین پره کشی متوجه یک فیل ماهی ۳۰۰ کیلویی شدند.
علیدوست مدیرعامل شرکت تعاونی پره سپیدرود که برای رعایت حال شیلات مایل به گفتگو نبود به خبرنگار شلتوک گفت: صیادان پره ما به محض صید فیل ماهی با حضور ناظر شیلات ماهی را به صیدگاه دهنه سر سفیدرود منتقل کردند اما ظاهرا بدلیل نبود ماشین اکسیژن دار و بزرگ برا یحمل این فیل ماهی به ما گفتند که ماهی را برای کشتار به صیدگاه تحویل دهیم.
برای پیگیری ماجرا خبرنگار شلتوک با اداره کل شیلات گیلان تماس گرفت که پس از دو روز از پاسخ دادن امتناع کردند و گفتند چون ماهی بزرگ بوده مرکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری اعلام کرده برای تکثیر مناسب نیست.
با دکتر حسینی رئیس مرکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری تماس برقرار شد.
دکتر حسینی باتکرار حرف شیلات از مصاحبه کردن امتناع کرد.
برای پیگیری علمی موضوع با دکتر علی صادق پور رئیس مرکز تحقیقات علوم شیلاتی و فنون دریایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان تماس گرفت.
دکتر صادق پور گفت: اینکه وزن فیل ماهی چقدر باشد ملاک درستی برای بررسی اینکه فیل ماهی ماده برای تکثیر مناسب است یا نه نیست.
وی افزود: ملاک اینکه فیل ماهی برای تکثیر مناسب است درج رسیدگی تخمک است که اگر در درجه ۲ یا ۳ باشد برای تکثیر مناسب است اما اگر درجه ۴ و بالاتر باشد برای تکثیر مناسب نیست.
دکتر صادق پور افزود: برای تعیین درجه رسیدگی تخمک حتما باید ماهی زنده به مرکز تکثیر انتقال می شد و همینطوری و براساس نمی توان در مورد مناسب بودن آن نظر داد.
این اهمال کاری شیلات برای حفظ این ماهی ارزشمند در حالی رخ می دهد که سالیانه میلیون ها تومان هزینه می کنند و با شرکت هایی قرارداد می بندند که برای شیلات ماهی مولد صید کنند و همین شرکت ها هم در ۵ سال اخیر هیچ فیل ماهی صید نکردند.
فیل ماهی بخاطر این که حدود ۱۰۰ سال زندگی می کند به فسیل های زنده مشهورند این در حالیست که فیل ماهی ۳۰۰ کیلویی صیدشده به گفته یکی از کارشناسان شیلات کمتر از ۵۰ سال سن داشت و این یعنی اینکه هنوز سال های زیادی احتمالا می توانست برا ی تکثیر استفاده شود.
اما سوال مهم این است: حالا که شیلات خود را موظف به پاسخ دادن نمی داند، چه کسی باید پاسخگوی این کشتار بی رحمانه و غیرعلمی باشد./انتهای پیام

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید