اين رودخانه به طول ۶۵۰ كيلومتر از سلسله جبال زاگرس سرچشمه مي گيرد و پس از عبور از استان هاي كردستان،‌ آذربايجان و زنجان از دره منجيل و امامزاده هاشم وارد دشت گيلان مي شود و در دهستان چهارده به شهرستان آستانه اشرفيه مي رسد و پس از عبور از دهستانهاي چهارده، كيسم، كوركاء و دهسر در اين شهرستان در كياشهر به دريا مي پيوندد.

رودخانه سفيدرود كه آن را سپيدرود و اسپيدرود هم گفته اند سالانه حدود ۵۹۵۳ متر مكعب آبدهي دارد و حوضه آبريز آن معادل ۵۸ هزار كيلومتر مربع است.

عبور اين رودخانه زيبا و خروشان از شهرستان جلگه اي آستانه اشرفيه با استمداد از هواي مطبوع استان گيلان جلوه هايي بكر و خدادادي از طبيعت گيلان را به وجود آورده است.

ساحل زيباي رودخانه سفيدرود مملو از درختان و گياهان طبيعي با عبور از لابه لاي شاليزارهاي چشم نواز آستانه، هر بيننده اي را به خود جلب مي كند.

در فصول بهار و تابستان بسياري از مسافران و گردشگران ساحل اين رودخانه را براي استراحت و بهره بردن از طبيعت انتخاب مي كنند .

ماهيگيري در حاشيه اين رودخانه يكي از تفريحات مردم گيلان است تا ساعاتي خوش را در كنار طبيعت با تماشاي امواج زندگي بخش سفيدرود بگذرانند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید