یارانه تیرماه نقدی یا کالابرگ

193
سخنگوی دولت در حالی حذف پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را زمان بر و منوط به فراهم شدن زیرساخت‌ها برای ارائه کالابرگ الکترونیک دانسته که عباس علوی راد، اقتصاددان معتقد است بهتر است تا پایان سال، پرداخت یارانه‌های جدید به صورت نقدی ادامه یابد
برای حمایت از خانوارها پرداخت می شود. یارانه نقدی بیستم هر ماه به حساب سرپرستان خانوارها واریز می شود.مبلغ یارانه نقدی برای هر نفر ۴۴هزار و۵۰۰ تومان است که طبق گفته مقام های دولتی یارانه نقدی امسال تغییراتی خواهد داشت.
سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاکنون زمان مشخصی برای واریز یارانه معیشتی در تیرماه اعلام نکرده؛ اما تجربه ماه‌های گذشته نشان می‌دهد تاریخ بیستم یا بیست و یکم هر ماه زمان پرداخت یارانه هاست؛ البته عدم اطلاع رسانی در مورد برنامه‌های اقتصادی دولت، عادت یکساله دولت است؛ تا جایی که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت شبانه انجام شد.
در این میان سخنگوی دولت اعلام کرده تا زمانی که زیرساخت‌های کالابرگ فراهم نشود، پرداخت یارانه‌ها به صورت نقدی ادامه خواهد داشت؛ بنابراین ازآنجایی که هنوز شرایط آن مهیا نیست یارانه نقدی ادامه خواهد داشت.
یک اقتصاددان به اقتصاد ۲۴ گفت: با توجه به تورم‌های بی سابقه و کاهش قدرت خرید مردم، بهتر است فعلاً تا پایان سال ۱۴۰۱ پرداخت یارانه‌های جدید به صورت نقدی فعلی ادامه یابد.
عباس علوی راد با اشاره به اینکه بعد از حذف ارز ترجیحی و پرداخت یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی توسط دولت سیزدهم پرسش‌های متعددی در سطوح مختلف جامعه ایران مطرح شده است، گفت: یکی از پرسش‌ها این است که پرداخت یارانه‌ها به صورت نقدی فعلی ادامه خواهد داشت یا به صورت کالابرگ خواهد بود؟ پرسش دیگر این است که کدام شکل پرداخت یارانه تبعات منفی کمتری نظیر تورم خواهد داشت؟
علوی راد ادامه داد: هرچند رقم دقیق تعداد افراد جامعه که یارانه جدید دولت را دریافت می‌کنند، مشخص نیست؛ اما به نظر می‌رسد بعد از حذف ارز ترجیحی، دولت مجموع رقمی که چه به صورت نقدی یا کالابرگ بخواهد به مشمولان دریافت آن پرداخت کند کمتر از وضعیت قبلی خواهد بود.
کاهش قدرت خرید مردم به دلیل تورم‌های بی سابقه
این اقتصاددان گفت: تورم زا بودن پرداخت یارانه‌های جدید؛ چه به صورت نقدی یا کالابرگ به چگونگی تاثیرگذاری آن بر کسری بودجه دولت مرتبط خواهد بود. واقعیت این است که درآمد سرانه واقعی جامعه ایران در دهه ۱۳۹۰ به شدت کاهش یافته و علاوه بر این، به دلیل تورم‌های بی سابقه سه سال اخیر، قدرت خرید هم به شدت کاهش یافته است.
علوی راد ادامه داد: از طرف دیگر همه ما می‌دانیم کشور ما از نبود یک سیستم تامین اجتماعی یکپارچه و کارآمد و بانک جامع اطلاعات درآمدی و سطح رفاه افراد جامعه و خانوار‌ها رنج می‌برد.
پرداخت یارانه نقدی ادامه یابد
این اقتصاددان به دولت توصیه کرد: با توجه به این واقعیت‌ها در شرایط فعلی بهتر است دولت محترم سه توصیه را مد نظر قرار دهد.
علوی راد در تشریح این سه توصیه گفت: ۱. دولت بهتر است تا حد امکان خانوار‌های بیشتری را مشمول یارانه جدید کرده و همگرایی دهک‌های درآمدی تورم زده کشور را تقویت کند. ۲. بهتر است فعلاً تا پایان سال ۱۴۰۱ پرداخت یارانه‌های جدید به صورت نقدی فعلی ادامه یابد. ۳. دولت قبل از حذف ارز ترجیحی دارو لازم است پوشش بیمه‌ای مناسب و کارآمد را به حداکثر ممکن جامعه ایران تعمیم دهد.
دولت هنوز زمان دقیق واریز یارانه نقدی تیرماه ۱۴۰۱ را اعلام نکرده است، اما بررسی ما نشان می‌دهد که دولت در ماه های اخیر، بیستم هر ماه یارانه نقدی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است.
دولت هنوز زمان دقیق واریز یارانه نقدی تیرماه ۱۴۰۱ را اعلام نکرده است، اما بررسی ما نشان می‌دهد که دولت در ماه های اخیر، بیستم هر ماه یارانه نقدی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که حدود سه هفته دیگر دولت برای واریز یارانه مرحله ۱۳۷ دست به کار خواهد شد.
به زبان ساده تر، اگر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستید و در اردیبهشت و خرداد ۴۰۰ هزار تومان دریافت کرده اید، در تیرماه نیز به همین میزان دریافت خواهید کرد.
در واقع افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در دهک اول تا سوم قرار دارند و یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند؛ بنابراین اگر به فرض مثال خانواده شما ۵ نفره باشد و در این دهک قرار بگیرید، مبلغ ۲ میلیون تومان در این ماه به حساب سرپرست خانوارتان واریز می‌شود.
برای دهک چهارم تا نهم نیز مطابق معمول، یارانه ۳۰۰ هزار تومانی واریز می‌شود. یعنی اگر خانواده‌ای ۵ نفره در این دهک‌ها قرار بگیرند، مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به حساب سرپرست خانوارشان واریز خواهد شد.
یارانه تیرماه ۱۴۰۱ چندم واریز می‌شود
دولت هنوز زمان دقیق واریز یارانه نقدی تیرماه ۱۴۰۱ را اعلام نکرده است، اما بررسی ما نشان می‌دهد که دولت در ماه های اخیر، بیستم هر ماه یارانه نقدی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که حدود سه هفته دیگر دولت برای واریز یارانه مرحله ۱۳۷ دست به کار خواهد شد./شلتوک